GLOBAL EDTECH STARTUP AWARDS 2017

גמר תחרות GLOBAL EDTECH STARTUP AWARDS

יום טיול תמים בלונדון הסתיים בהגעה לגמר של פרסי EdTech ב Mindspace בלונדון. הדברים ששמעתי הערב הם פשוט mindblowing כל סטארט-אפ נוגע בנושאים שאני עוסקת בהם וכותבת לכם פה.

אז סיפרתי לכם כבר שהגעתי ללונדון לכנס bett  לקבל השראה ולשמוע דברים חדשים שמתרחשים בתחום החינוך ושיעזרו לי במשימה שלי to hack education (ברצינות מישהו כבר חייב למצוא לזה מילה מגניבה בעברית, ולא, לא פצחנות).

היום הראשון הוקדש לטיול בלונדון כי הכנס מתחיל רק מחר, לא חשבתי שטונות של השראה יגיעו לפני שהרגל שלי בכלל דרכה ב bett.

Networking

איך בכלל מגיעים בטעות לדבר הזה? אני בקבוצת וואטסאפ של ישראליםשהגיעו ל-bett. מישהו כתב שהוא הולך לזה, ואני פתאום נזכרתי שראיתי את האירוע הזה בפייסבוק בשבוע שעבר והתלבטתי. אמרתי טוב, אם זה עולה שוב, ואני כבר פה, אני אנסה ללכת. נכנסתי להירשם  – soldout. כתבתי בקבוצה. תוך שניה שלחו לי טלפון של המארגן, כתבתי לו בוואטספ והוא כתב לי – תגיעי.

כשאני מדברת על כישורים של ילדי העולם החדש, יכולת ל networking לגמרי נמצא שם, וכמו עוד הרבה דברים, גם את זה לא מלמדים אותם לעשות. בטח לא בבית ספר. ובעולם החדש, לא יהיה אפשר להתקדם, בטח לא למצוא עבוד בלי רישות מתאים באקו-סיסטם שנרצה להשתייך אליו.

בדיוק בשבוע שעבר קראתי שכל המשרות שיש באתרי דרושים, אתם לא רוצים לעבוד בהם. את המשרות השוות, כבר מזמן מגייסים בדרך אחרת, מי שיהיה לו יכולות נטוורקינג טובות, יקבל את המשרות השוות.

GESA – ,התחרות הגדולה בעולם לסטארט-אפים בתחום ה EdTech

אז GESA זוהי תחרות פרסים לסטראט-אפים בתחום ה  EdTech הגדולה בעולם. התחרות היא יוזמה של  MindCET ישראל שנמצאת בירוחם בנגב. התחרות נוסדה במשותף עם "אתגר החינוך הפתוח" של האיחוד האירופי ו EdTech UK בשנת 2014.

יותר מ 2000 חברות נרשמו ל GESA, בעבור ההזדמנות להשמיע קול גלובלי ולהכתיר את הסטארט-אפ המבטיח של השנה. בנוסף לקידום חברות הסטארט-אפ הטובות ביותר ב EdTech, היא גם מסייעת לבנות אקו-סיסטם מקומי, להתחבר לשוק העולמי ולספק הדרכה. כיום GESA עוזרת לקדם פתרונות חדשניים שעוסקים בבעיות חינוכיות אמיתיות.

אז בתחרות של 2017, מלבד הענקת פרס לסטארט-אם ה EdTech המבטיח של השנה, הוענקו פרסים לזוכים נוספים בשלושה מסלולים חדשים:

 1. חדשנות
 2. אוריינות
 3. בינה מלאכותית (AI)

כאשר הקריטריונים לבחירה היו:

 1. עונה על צורך ממשי
 2. מאחורי הרעיון עומדת פדגוגיה חדשנית
 3. פוטנציאל גדילה
 4. מודל עסקי.

אהבתי את שני הקריטריונים האחרונים. זה לא מספיק רעיון טוב, צריך שתהיה לו היתכנות כלכלית, כי רק זה יקדם רעיונות גדולים, וזה לא יקרה ללא היכולת של scaling ופוטנציאל גדילה.

EdTech – הגמר הגדול

אם אתם רגילים לשמוע את צמד המילים :"הגמר הגדול" רק בהקשר של כוכב נולד או האח הגדול, אני יכולה להבטיח לכם, שהיתה פה התרגשות גדולה לא פחות.

לגמר הגדול הגיעו 18 חברות EdTech מארבע קטגוריות שונות:

 1. דרכים חדשות להעביר תוכן
 2. Gamification – לימוד באמצעות משחק
 3. סגירת הפער בין עולם הלמידה לעולם העבודה
 4. דרכים חדשות לניהול למידה

קטגוריה 3 דיברה במיוחד לליבי, הפער הזה, הוא בדיוק הסיבה שהבלוג הזה קם.

לכל יזם ניתנו 3 דק' להציג את הסטראט-אפ שלו, עם צילצול שעוצר את מי שנסחף. וכך במשך שעה, ירו עלי רעיונות מטורפים בקצב מסחרר, כל 3 דק' משהו מדהים אחר.

אני כבר אקדים ואומר שכל סטראט-אפ פה שווה פוסט שלם בפני עצמו.אבל זה לא יקרה בפוסט הזה. אני רק אספר לכם במשפט מה כל אחד עושה, מקווה שההצגה הזו תשפיע עליכם באותה צורה שפרץ ההשראה הזה עבד עלי.

יאללה, קחו אוויר – מתחילים.

קטגוריית: New ways to content delivary

1.Paper Video

סטראט-אפ מדרום אפריקה שקם מכאבים של מערכת חינוך מצולקת אפרטהייד, שחווה חוסר במורים ורמה נמוכה של מורים. הרעיון שלהם: גישה מיידית למורה מעולה בכל זמן בכל מקום.

הרעיון הוא שכל תלמיד יוכל להיעזר במורה מעולה. ליד שאלה או תרגיל בספר יהיה קוד לסריקה שיוביל לשיעור או הסבר בנושא ע"י מורה מעולה. ויש להם גם פיתרון לתלמידים שאין להם גישה לסמארט-פון או אינטרנט. ואת כל התכנים האלה הם מספקים על כרטיס SD.

2. Language Hero

Language Heroהסטראט-אפ הזה, רוצה ללמד אתכם לדבר שפה נוספת ולהקנות לכם כישורי שיחה. לדעתם לא רוכשים כישורי שיחה ע"י לימוד הדיקדוק. והם עובדים עפ"י מודל ה human in the loop הם מאפשרים למתחילים שיחות פנים מול פנים עם מורים מעולים.

 

 

המשפט שמנחה אותם שייך לנלסון מנדלה:

“If you talk to a man in a language he understands, that goes to his head. If you talk to him in his language, that goes to his heart.”

Mursion  3

זה אחד הסטארט אפים, הכי מגניבים שראיתי הערב.

מטרת המיזם היא להכשיר הכשרות של אנשי מקצוע, ע"י פיתוח סימולטור וירטואלי להכשרת מורים,  וגישור על הפער שבין ללמוד נושא לבין לדעת לעשות אותו.  לדוגמה: ללמוד לעבוד במכירות ולטפל בלקוח כועס. יש פער בין הלמידה לבין הידיעה שבדרך כלל מגיע מניסיון. במקרה של מורה, ללמוד הוראה ואז לפגוש תלמידים זה שני דברים שונים לחלוטין. ולכן הם פיתחו מערכת של אווטרים שמדמים תלמידים, המורה מדבר אליהם ומלמד אותם והם מגיבים, ואפילו מגישים תרגילים ועבודות, והמורה צריך ללמוד להגיב אליהם. רוב התרחישים נלקחו מטעויות שמורים עושים בכיתות. המטרה היא שהמיזם ייכנס להכשרות מורים,ושכל מורה בארה"ב יקבל ניסיון מעשי לפני שהוא פוגש תלמידים.

 

4. Tactopus
החברה הזו מפתחת מכשיר שמזהה אובייקטים מוחשיים והופך אותם לחלק מחוויית הלמידה הדיגיטלית עבור ילדים לקויי ראיה. המיזם התחיל כמענה חוסר משאבים ותשתיות לימוד עבור ילדים עיוורים בהודו. הם פיתחו מצלמה שעוקבת אחרי הידיים של הילד ומתארת לו מה הוא רואה. ניתן היום ללמד לקויי ראיה בעזרת המכשיר הזה: מתמטיקה, קריאה וגיאוגרפיה.

קטגוריית Gamification

1. Lizzie's Creation
זהו מיזם מניגריה המבקש לספר את סיפורה של אפריקה באמצעות אפליקציות משחק חינוכיות שבאות ללמד את השפה, התרבות, ההיסטוריה והמורשת של אפריקה. בנוסף הם יוצרים אפליקציות המיועדות לחינוך בנושאים הקשורים לנשים באפריקה.

היזמת לא קיבלה ויזה ולכן לא הגיעה להציג בגמר ובמקום, שלחה סרטון.

2. Serious Factory

סטארט-אפ מפריס שבא לפתור את בעיות הכשרות העובדים. לטענתם מספר התלמידים כיום עולה על מספר התשתיות, בנוסף לאיכות ההוראה והשתנות תמידית של שוק העבודה ודרישותיו, ובנוסף לעובדה שלא מלמדים היום בכלל soft skills . הם מציעים פלטפורמה למשחקרי תפקידים שתאפשר הכשרות עובדים. הם טוענים שבעזרת "משחק רציני" (תוכנה שמשלבת כוונת רצינית, פדגוגית אידיאולוגית עם הכשרה , יחד עם כיף והנאה) הם טוענים שהשיטה שלהם מאפשרת למידה טובה יותר והדרכה לאורך כל תהליך ההכשרה, אופטימיזציה של הפעולות בכיתה ועלויות ההכשרה, וכן שכפול התרחישים ופיתוחם לפני הנדרש בשוק.

הסרטון בצרפתית, אבל אפשר להבין את העיקרון.

3. zulama

זהו מיזם שרוצה להכין תלמידים להיות כח העבודה של העתיד למקצועות המחר בתחומי תכנות, אמנות, עיצוב ו storytelling. הם מציעים למעלה מ 2000 שעות קורסים כך שכל אחד יוכל למצוא את עצמו באחד ממקצועות המחר.

4. Algobrix

זהו מיזם ישראלי שליזם שלו יש phd ברובוטיקה והם רוצים לייצר את משחק התיכנות האולטימטיבי. המוצר הוא אוסף חלקים דמויי לגו, שמתחברים ללגו רגיל. יש לבנים שהם חיישנים, לבנים שהם פונקציות ועוד. יתרון המשחק המוצר הזה הוא שהוא מלמד עקרונות תכנות, ומשלב אותם עם כישורים חברתיים ע"י משחק ואינו דורש ידע קודם.

המוצר מקנה יסודות בחשיבה אלגוריתמית, ניווט רובוטים ומושגי יסוד בתכנות. ממש לא מזמן כתבתי פוסט שלם על תכנות לילדים, אולי צריך להוסיף את זה לשם.

קטגוריית: Closing the gap between learning and working

הקטגוריה הזו, היא בדיוק הנושאים של הבלוג "אמא רבודה" זה בדיוק איך להכין את הילדים לעולם החדש. אני מעדיפה את המונח להכין ולא "לסגור את הפער" כי להכין זה אומר לעשות חשיבה כיצד חווית בית הספר תהיה רלוונטית ומועילה לאנשים בעולם התעסוקה החדש. "לסגור את הפער" זה קצת להשלים עם זה שהלמידה בבית הספר לא רלוונטית, נשלים עם זה שזה עקום וננסה לסגור את הפער לפני שהם נכנסים לעולם התעסוקה.

אני לא מסכימה לגישה הזו, אם כי אני שמחה שנעשים צעדים ראשונים בכיוון הזה. לכן חוץ מ mentormind פחות התחברתי לסטארט-אפים בקטגוריה הזו, דווקא משום שהיא כל כך חשובה לי, אבל לא מטפלת בבעיה, כמו שאני רואה לנכון.

1. OpenClassrooms

זהו סטארט-אפ צרפתי של בחור מאד מוכשר בשם Mathieu Nebra שחי את עולם הלמודים אונליין מגיל מאד צעיר ויצר את הקורס אונליין הראשון שלו כבר כשהיה בן 13. הוא פועל מתוך ההבנה שקיים פער בין מה שלמדת לבין מה שמעסיקים מחפשים.

לכן הוא הקים מערך של למעלה מ 1000 קורסים אונליין. מה זה שונה מאינספור פלטפורמות כאלה שקיימות? בקורסים שלהם צריך לעשות פרויקטים שמוכיחים יכולת מול מעסיקים אמיתיים, הוא עובד גם עם לומדים וגם עם מעסיקים וטוען שלא ניתן להשלים את המשימה ללא השמה. המטרה שלו: עד 2025 להכשיר מיליון עובדים ולמצוא להם עבודה.

2.Knotion

חברה ממקסיקו שרוצה לפתח דרך חדשה ללמוד. המודל שלהם מספק סביבה שבה התלמידים פותרים אתגרים אינטר-דיסיפלינריים, תוך בניית הבנה אמיתי ועמוקה של העולם הסובב אותם, ובכך לפתח את הזהות של הלומד לדו קיום הרמוני עם סביבתו והמחויבות העמוקה להשפיע עליה.

3.mentormind

זו היתה החברה שאני הצבעתי עבורה כאשר ניתנה אפשרות לקהל לבחור את חביב הקהל.

החברה הקימה פלטפורמת אונליין כדי ליצור סביבה שבה סטודנטים יכולים להיכנס ולעשות פרויקטים עם התעשיה. החברה נוסדה בהודו ומטרתה לשפר את המעשיות של סטודנטים לתואר ראשון בהודו, ובמדינות מתעוררות נוספות. הם שמים דגש על מיומנויות מקצועיות מעשיות עקב חוסר חמור במיומנויות בכלכלות מתעוררות.

4. socialtalent

מתחרה ראשונה מאירלנד.הם מציעים פתרון לחברות שנאבקות להכין את הצוותים שלהם לעולם העבודה העתידי. גם בתחום הלימוד וגם בתחום הגיוס. הם מציעים הכשרות לצוותים. מצוותים קטנים של עד 5 אנשים. חברות קטנות של עד 50 איש וגם ארגונים גדולים.

לתפיסתם רק כ 20% מהידע שמועבר בהכשרה באמת נשמר, נמצא בשימוש ומוכיח את עצמו, ואילו יחידות מידע קטנות הנצרכות שוב ושוב לאורך זמן עוזר לביצוע שינויים ושימור התנהגות וביצועים.

5. CELL-ED

סטארט-אפ מפאלו אלטו קליפורניה. חברה שקמה כדי לסגור את הפער של אנשים מעוטי יכולת לכישורים בסיסיים. הם עושים שינוי ממשי בחיים של אנשים עם תקציה נמוך, חסרי יכולת ללמוד.

זה עובד כך: מתקשרים מטלפון נייד, שומעים אודיו קצר, ושולחים הודעת טקסט שהם הבינו. אם לא, חוזרים שוב ושוב על היחידה הזו, עד שמבינים.

קטגוריית: New ways to manage learning

1. M-Shule

זהו מיזם שרוצה ללמד ילדים שאין להם סמארט-פון, אין להם גישה לאינטרנט, אבל יש להם טלפונים ניידים "טיפשים". הם מתמקדים בלימוד ע"י סמס. מנתחים מתוך הודעות הטקסט של הילדים מה הם יודעים ובודקים מה הדבר הבא שהם צריכים ללמוד, את המידע הזה, מעבירים למורים וכך מאפשרים קידום של כל ילד לפני צרכיו. הם פיתחו פלטפורמה שמטרתה לשפר את הביצועים עבור מיליוני תלמידי בתי ספר יסודיים ברחבי קניה ואפריקה שמדרום לסהרה.

 

2. Unio

המיזם הזה עוסק בבניית קהילת מורים ובהכשרה שלהם ליצירת שיעורים אינטרקטיביים, הגדלת מעורבות התלמידים ומתן פידבק מותאם אישית לתלמידים.

 

3. Arcterus

זהו המציג הראשון מיפן. מטרתם הוא להקטין את אי השיוויון בלמידה. יש להם שירות שנקרא clear. הם מאפשרים פלטפורמה לשיתוף מחברות לצורך עזרה בלמידה. באופן רגיל הסטודנטים הם פאסיביים ורק המרצים מעבירים חומר בצורה חד כיוונית. המיזם הזה מאפשר לסטודנטים להיות אקטיביים והם מתפקדים גם כמורה וגם כתלמיד. הם מאמינים שהשיטה הזו יעילה כי הרבה פעמים לסטודנט יותר נוח לשאול סטודנט אחר ולא את המרצה.

זה סרטון יחסית ארוך (כמעט 10 דק') אבל נראה לי שכשתגיעו לסוף הפוסט תרצו לראות אותו.

4. Claned

החברה התחילה לפעול מתוך ההבנה שחסרים מילוני מורים ושאין מורה אחד שמתאים לכולם. הם מפתחים פלטפורמת למידה מבוססת ענן שממקסמת את תוצרי הלמידה ע"י שילוב של בינה מלאכותית, למידה שיתופית ופדגוגיה מתקדמת. המוצר שלהם מתאים גם לאנשים פרטיים וגם לארגונים. עבור אנשים פרטיים, המוצר מנסה לעזור ע"י הסרת החסמים ללימוד דיגיטלי, לשפר את מעורבות התלמידים ואת תוצאות הלמידה. ניתוח בזמן אמת וקלות ונוחות השימוש מאפשרים לתלמיד להתרכז בלמידה.

5. Analytikus

חברה נוספת ממקסיקו. החברה עושה שימוש נרחב באיסוף נתונים עבור כל תלמיד שבאמצעותו היא יכולה לאפיין את הסיכויים של תלמיד מסויים לנשור מהלימודים או להתקשות. באמצעות שימוש באלגוריתמים שונים של למידה ממוחשבת, פתרון הניתוח האנליטי שלהם מספק ציון סיכון עבור כל תלמיד.  שמזהה את התלמידים הספציפיים שהמורה צריך לעסוק בהם, כדי לשפר את הסיכויים שלהם לשרוד.

And the oscar goes to…

אחרי 18 פי'צים של 3 דקות, השופטים הלכו להתכנס ולהחליט, והמנחה היה צריך לשעשע את הקהל. אז חוץ מהצבעה על חביב הקהל, הוא ביקש מכולם לקום ולהתמתח, רעיון מצויין. מרוב שהייתי מרותקת וגם ישבתי ולקחתי הערות כדי לכתוב את הפוסט הזה, לא שמתי לב כמה התאבנתי במקום.

אז הזוכים בכל אחד מהמסלולים:

מסלול אוריינות: Tactopus (פתרונות לימוד לילדים לקויי ראיה בהודו)

מסלול בינה מלאכותית:  CLANED   (למידה מבוססת ענן)

מסלול חדשנות: StoryBOT – אין לי מושג מיהם, הם לא הופיעו בפיצ'ים, אבל כנראה שזו חברה ישראלית.

והפרסים בתחרות Global StartUp:

מקום שלישי: mentorminds

מקום שני: M-Shule

ובמקום הראשון:…… Arcterus

המתחרה הראשון מיפן קטף את הפרס הראשון.

השראה

אני מקווה שהצלחתי להעביר לכם חלק מההשראה שהרגשתי בערב הזה. אומנם זה פוסט של רשימה, אבל רשימה ארוכה. אבל כל אחד מהסטארט אפים הוא עולם ומלואו עם מוצר שבא לפתור כאב של אוכלוסיה אחרת או זווית שונה בעולם החינוך.כיף לראות שכל כך הרבה חברות בעולם בוחרות למצוא פתרונות בתחום החינוך. משמח לדעת ששוק ה EdTech הולך וגדל בהתמדה ב 4-5 שנים האחרונות. קצת חבל שיש מיעוט של נשים יזמיות בתחום, אבל גם הנתון הזה, משתפר.

והכי כיף שהגעתי לכל זה במקרה.

קצת אהבה

אהבתם את התכנים? שתפו בפייסבוק, תנו לייק והירשמו לניוזלטר

עשו לייק לעמוד הפייסבוק של הבלוג:

https://www.facebook.com/augmentedmom/

יש לכם הערות, הארות, פרגונים או שאלות? הגיבו פה למטה, אני עונה ותמיד שמחה לדיון.

יש לכם תגובות?

תגובות

2 thoughts on “גמר תחרות GLOBAL EDTECH STARTUP AWARDS

 1. וואו, כל הכבוד לך על שהצלחת לסכם את כל הפיצ'ים! אכן רשימה קצת ארוכה אבל הגעתי עד הסוף כי היה מעניין ותכלס כל פריט היה די קצר, והיה שווה (אבל לא צפיתי בסרטונים).
  וכשכתבת על ההתמתחות – גם אני התמתחתי 🙂

  1. זה מה שמפחיד ברשימות ארוכות. אבל מאד רציתי לחלוק את התרגשות הערב הזה, והיה נראה לי לא נכון לבחור רק כמה. לכן הבאתי את הרשימה המלאה. למרות שהפיצ'ים היו רק 3 דק' כ"א. קצת קשה לסכם במשפט (בטח בלי לעשות עוול) לכן הוספתי וידאו איפה שהיה אפשר, כדי שמי שמתעניין יוכל להרחיב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *